5 tipů – Jak si vybrat sedačku?

od | Úno 8, 2021

Sedačka je v domácnosti beze sporu jedním z nejvíce využívaných kusů nábytku.

Jak si ji ale vybrat, abyste na ní chtěli trávit co nejvíce času a zároveň Vám vydržela i několik desítek let? Na to se teď společně podíváme.

Připravili jsme si pro vás několik bodů, kterými se můžete při výběru řídit:

1) Zaměřte se na kvalitní potahový materiál

Druh látky je dost možná nejdůležitějším aspektem určujícím, jak dlouho vám sedačka vydrží. Kvalita látky se udává v jednotce Martindale, která značí odolnost vůči oděru/ošoupání. Čím vyšší je hodnota, tím vyšší je odolnost. Většina látek má hodnotu Martindale 20.000 – 45.000 cyklů.

Jaké materiály doporučujeme? To se dozvíte na konci článku.

 

2) Nezapomínejte na výplň a vnitřní konstrukci

Stejně jako potahové materiály, tak i výplně hrají velmi důležitou roli ve výběru sedacích souprav. U levnějších sedaček se dost často setkáváme s tím, že jsou sedáky nebo opěrky po krátké době prosezené. Čím to je?

Do levnějších čalouněných souprav bývá použitá jako výplň polyuretanová pěna nebo pěnový latex. Tyto materiály vykazují vysokou míru trvalé deformace. Za nejkvalitnější výplň považujeme studenou pěnu.

 

3) Vždy si zkontrolujte funkčnost

V případě větších a složitějších sedacích souprav (ať už s úložným prostorem nebo různě nastavitelnými područkami a opěrkami) je vždy potřeba si vyzkoušet, jak se s nimi manipuluje a jaká je dostupnost či velikost úložného prostoru.

 

4) Správná konstrukce = dlouhá životnost

Konstrukci sedačky posuzujeme na základě dvou faktorů. Pevnost a stabilita. Důkladně si prohlédněte konstrukční provedení soupravy. Také vám doporučujeme zjistit si, z jakých materiálů je konstrukce postavena. Konstrukční vlastnosti sedačky totiž do značné míry určují životnost sedačky.

 

5) A nakonec… samozřejmě pohodlí!

Sedací souprava musí splňovat hlavní aspekt, kvůli kterému si ji do našeho obývacího pokoje pořizujeme. Sedačka musí nabízet maximální komfort, a proto je před její koupí nezbytně nutné vyzkoušet si, jak se v ní sedí případně leží.

 

A teď už k našemu slíbenému doporučení na materiály…

Kůže (Pravá hovězí useň)

Při správné údržbě není problém, aby se Vaše kožená sedačka “dožila” i několika desítek let. Tento materiál není na údržbu nijak zvlášť náročný (pokud něco vylijete, tak to prostě utřete), ale aby Vám taková sedačka dlouho vydržela v dobrém stavu, je nezbytně nutné ji kromě pravidelného vysávání (alespoň jednou týdně) čas od času nechat hloubkově vyčistit a vyživit. O hloubkové čištění a vyživení sedačky se Vám už rádi postaráme my.

Víte jak poznat pravou kůži?

 

Klasická tkaná látka

Většinou bývá vyrobena ze syntetického materiálu, popřípadě
v kombinaci s bavlnou/vlnou. Je to nejběžnější materiál, se kterým se setkáváme. Výhodou je komfort, který materiál nabízí, snadná údržba a dlouhá životnost.

Za nás má taková látka palec nahoru!

 

Mikroplyš

S mikroplyšovou potahovou látkou se taktéž setkáváme velmi často. Je složená ze dvou vrstev. Podkladová vrstva bývá většinou kombinací bavlny a polyesteru. Ve druhé vrstvě je vlas ze 100% polyesteru. Díky tomu je mikroplyš velmi dobře udržovatelný.

Opět palec nahoru!

 

Vlna

Z přírodních materiálů je vlna nejpopulárnější díky své dlouhé životnosti. Jedná se o přírodní látku z ovčí srsti. Vlněné čalounění bývá většinou použito v designových kouscích.

Problém u vlny je především její vysoká savost , tudíž se z ní hůře čistí skvrny na bázi vody a déle schne. Vlna také zachytává velké množství prachu, proto je velmi důležité pravidelné vysávání. Vlna vyžaduje správnou péči, protože může nesprávnou údržbou dojít k jejímu poškození nebo úplnému zničení. Materiál je sice velmi komfortní, ale vyžaduje si vaši starostlivost.

 

A jaké materiály naopak doporučit nemůžeme?

 

Bavlna

Látka vyrobená ze 100% bavlny je co se týče kvality a údržby velmi špatnou volbou. 100% bavlna je téměř nečistitelná. Výhodou je nízká pořizovací cena, ale i přes to tento materiál rozhodně NEDOPORUČUJEME! Většinou se setkáváme se staršími kousky ze 100% bavlny z obchodního řetězce IKEA. V posledních letech však od tohoto materiálu i IKEA naštěstí upouští. Bavlna v kombinaci se syntetickým materiálem není až takový problém.

 

Novodobé látky

Nejnovější látky bývají velmi často upraveny nějakou technologií. Nejčastěji se setkáváme s látkami tohoto typu od španělské společnosti Aquaclean. Technologie Aquaclean pokrývá jednotlivá vlákna neviditelnou molekulární vrstvou, která chrání látku před znečištěním a umožnuje čištění skvrn pouze navlhčeným hadříkem. Z našich zkušeností a zkušeností našich zákazníků však víme, že tato technologie funguje po dobu maximálně dvou let a poté je stejně nezbytné klasické extrakční čištění. Z látek tohoto typu ROZHODNĚ NEDOPORUČUJEME látku Carabu (na obrázku), která je po uplynutí této doby téměř nečistitelná. Ostatní látky jako například Mystic lze i po čase většinou bez problémů vyčistit.Carabu

Stejně tak jako u ostatních látek platí, že je nezbytně nutné pravidelné vysávání. U látek tohoto typu to platí dvojnásob.

 

EKO kůže/koženka

Tento materiál rozhodně NEDOPORUČUJEME! Výhodou je sice nízká pořizovací cena, avšak krátká životnost. Koženkové sedačky i přes správnou údržbu dříve nebo později popraskají.

 

Doufáme, že vám naše tipy byly prospěšné. Kdybyste se přece jen nemohli pořád rozhodnout, kontaktujte nás a my Vám rádi s výběrem čalouněného nábytku pomůžeme!

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This