Konstrukce koberců

od | Bře 3, 2021

Výběr a položení koberců patří k posledním krokům, když si vybavujete interiér. Často se lidé zaměřují pouze na barevnost a design. To je samozřejmě v pořádku, protože estetika je pro u nás u koberců většinou tím nejdůležitějším aspektem. Nad čím už ale tolik z nás nezamyslí je to, jak bude náš koberec vypadat po pár měsících aktivního používání.

Jak tedy poznáte kvalitní koberec? Může vám v tom pomoci i znalost konstrukce koberců.

Pro tkaní koberců známe tři základní technologie. Strojní tkaní, tuftování a ruční vázání.

Strojní tkaní

Asi nejrozšířenější metodou je strojní tkaní. Výroba je totiž velmi levná a zároveň koberce neztrácí na své kvalitě. Tímto způsobem vytvořené koberce nejlépe poslouží k pokrytí silně zatížených podlah (například na chodbách). Doporučuje se je občas navlhčit.

 

Tuftování

Tuftování je v podstatě nová metoda. Jednotlivá vlákna jsou nastřelována pomocí tuftovací pistole přímo do látky. Vznikají pak krásné koberce s plastickými vzory ve střední cenové kategorii.

 

Ruční tkaní

Nejdražší a zároveň také nejkvalitnější je ruční tkaní. Vyrábějí se tak, že se na osnovní nitě navazují uzlíky z vlněné česané nebo mykané příze, jejíž konce tvoří vlas.
Vzhledem k tomu, že jsou koberce vázané rovnou do osnovy, není zapotřebí žádných lepidel. Materiálem je vždy vlna nebo hedvábí a na výběr máte nejen tradiční vzory z orientálních zemí jako jsou Turecko, Indie či Irán, ale i moderní dezény, navrhované evropskými designéry.

U ručně tkaných koberců vás zajisté potěší jejich životnost. Odhaduje se totiž na několik generací. Takové koberce se používají například i na výstavách, kde se po nich za den projdou stovky lidí a přesto jim to nijak neublíží.

 

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This