Jaký je rozdíl mezi tepováním a čištěním?

od | Úno 3, 2021

Velmi často se nám stává, že se setkáváme s otázkou: Vy nám tady tepujete koberce?” K jejich udivení však zní naše odpověď ne! Ptáte se proč? Protože my netepujeme, ale čistíme. V těchto dvou slovech je totiž zásadní rozdíl, který se Vám v tomto článku pokusíme vysvětlit.

Tepování koberců

Tepování je dnes již téměř nepoužívanou, zastaralou metodou ručního čištění koberců. Název tepování vychází z německého die Teppich – koberec.

Princip této metody spočívá v ručním zapracování čistícího roztoku do koberce pomocí kartáče. Tepování je přesně ten způsob čištění koberců à la “rejžák a na čtyři”. Nečistoty se sice uvolní, ale co potom s nimi ?

V tom tkví hlavní nevýhoda
a příčina úpadku tohoto způsobu čištění koberců. Nedostatečné odsátí a propláchnutí vláken koberce od nečistot společně s mnohdy vysoce zásaditým istícím roztokem má za následek nejen dlouhou dobu schnutí a tvorbu nežádoucích organismu, ale také to, že koberec vypadá zhruba po měsíci stejně, ne-li hůř než před tepováním.

Hlavní nevýhody:

1. nečistoty se uvolňují, ale neodstraňují – po měsíci už ani nepoznáte, že byl kdy koberec čištěný
2. koberce schnou 2-3 dny – za tuto dobu se v nich přemnoží nejrůznější bakterie a plísně (a to přece doma ani v práci nikdo z nás nechce)

Dnes už tahle metoda příliš neobstojí, proto je na celém světě (a samozřejmě i u nás v MoraviaCleaning) hojně používaná metoda extrakčního čištění koberců.

Čištění koberců

Extrakční čištění pracuje následovně. Nejprve se do koberce nanese předstřik – zásaditý čistící roztok a následné pomocí kartáčů zapracuje. Úkolem předstřiku je uvolnit nečistoty z jednotlivých vláken.

Teď přichází ten hlavní rozdíl mezi tepováním a čištěním – v dalším kroku nečistoty odsáváme pomocí výkonného extraktoru společně s neutralizačním roztokem, který je pod tlakem do koberce vstřikován. 

Hlavní výhody:

1. koberce schnou maximálně 5-8 hodin
2. po našem zásahu mají neutrální pH – neušpiní se znovu tak rychle
3. díky krátké době schnutí se v koberci nemnoží nežádoucí organismy

Další možností při které se správně nečistoty odstraní
z koberce je čištění s nízkou vlhkostí, o které jsme se zmiňovali v minulém příspěvku.

Takže teď už určitě chápete, že netepujeme, ale ČISTÍME.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This