Jak čištění koberců šetří firemní peníze?

od | Dub 19, 2021

Čištění koberců je do jisté míry srovnatelné s údržbou automobilu. Na údržbu koberců je však třeba nahlížet jako na dlouhodobou investici, která může ušetřit spoustu peněz. Náklady na instalaci nových koberců se totiž mnohdy vyšplhají do statisíců.

Vezměme si jako příklad nové auto. U nového auta také nečekáte, až tachometr ukáže 30 000 km, abyste vyměnili olej. Zahájíte údržbu už na 5 000 km a systematicky během měsíců a let o svoje auto pečujete. Kontroly kapalin, výměny filtrů a další preventivní opatření, díky kterým dostanete ze své investice maximální možnou návratnost.

Stejně tak by to mělo platit i u komerčních koberců. Mnohdy tomu tak však není. Koberec, který je správně udržovaný, se může „dožít“ 15 nebo 20 let. Lidé, kteří mají na starosti správu firemního majetku, však často počítají s životností mnohem kratší. Proč? Protože mnoho z nich se zavedením preventivních opatření čeká, dokud koberce nejsou viditelně znečištěné. To je však zásadní chyba. V danou chvíli je totiž příliš pozdě na to, aby koberec mohl být kompletně zrenovován. Jedinou vyhlídkou do budoucna je snažit se koberec udržet ve slušném stavu co nejdéle.

Čištění koberců jako investice

Často se setkáváme s přístupem manažerů či majitelů budov k čištění koberců jako k nákladu. Rádi bychom Vás tímto článek přesvědčili o tom, že čištění koberců v kancelářích je potřeba brát jako investici. Proč?

Podle Alana Biggera, bývalého ředitele stavebních služeb na University of Notre Dame, může koberec v komerčním zařízení vydržet až 15 let, než bude nutné jej vyměnit. Na to, jak dlouhou bude mít koberec životnost, má vliv několik významných proměnných. Jedním z nejdůležitějších faktorů je skutečnost, jak dobře je koberec vysáván, čištěn a celkově udržován.

K podložení svého tvrzení nabízí Bigger následující model:

Řekněme, že máme kobercové kancelářské prostory o rozloze 20 000 čtverečních stop (cca 1 900 metrů čtverečních). Pokud by instalovaný koberec stál 20,00 $ (cca 430 Kč) za čtvereční stopu včetně instalace, celkový nákup by činil 400 000 $ (8 604 800 Kč).

Pokud je koberec čištěn extrakční metodou dvakrát ročně a denně vysáván, jeho životnost bude pravděpodobně okolo 10 let do nutné výměny. Pokud je budova používána po dobu 50 let, koberec bude nutné během této doby vyměnit pětkrát. Z toho vyplývá, že náklady na koberce v průběhu 50 let budou zhruba 2 miliony dolarů (43 026 000 Kč).

Jestliže vysávání omezíme z četnosti pětkrát týdně na pouhé dva vysávací cykly týdně a snížíme i extrakční čištění na jedenkrát ročně či méně, bude to mít fatální dopad na životnost koberce.

Zvýšené nahromadění mechanických nečistot zapříčiní, že koberec bude nutné měnit jednou cca za 6 let, z čehož vyplývá, že koberec v průběhu 50 let budeme muset měnit alespoň osmkrát.

Sečteno, podtrženo – náklady na koberce činí 3,2 milionu dolarů (68 887 680 Kč).

Pokud by se za čištění koberce účtovalo 15 až 25 centů za čtvereční stopu (34,66 Kč až 57,91 Kč za metr čtvereční), v celkovém zúčtování by se tyto poplatky ukázaly jako nepatrné ve srovnání s více než 1 milionem dolarů (21 534 200 Kč), který by zařízení ušetřilo, aby koberec byl vyčištěn častěji.

Kdyby tedy administrátoři budov přemýšleli nad úklidem jako nad investicí a ne jako nad nákladem, mohli by časem ušetřit více než milion dolarů.

Další případ, podobné výsledky

Další případ, ve kterém se čištění koberců ukazuje jako úspora peněz, se vztahuje k severoamerické pojišťovně.

Steve Spencer, nyní známý odborník na čištění, byl povolán, aby pomohl této pojišťovně snížit provozní náklady. Pojišťovna totiž každoročně vyměňovala koberce ve svých kancelářích a budovách o milionech čtverečních stop, což společnost stálo tisíce dolarů ročně.

Aby Spencer pomohl snížit tyto výdaje, velmi pečlivou pozornost věnoval způsobu čištění a údržby koberců. Návrh, aby společnost zvýšila částku investovanou do čištění a údržby koberců, se v prvních chvílích setkal s překvapením a nepochopením. Navrhl, aby téměř zdvojnásobili investici za metr čtvereční.

Vzhledem k tomu, že se společnost pokoušela snížit náklady, myšlenka platit dvakrát více za péči o koberce nebyla to, co chtěli slyšet. Spencer však měl pravdu a návratnost se ukázala být podstatná.

Životnost koberce se zdvojnásobila. To výrazně snížilo částku, kterou pojišťovna platila za výměnu koberce, a přestože společnost platila více za to, aby byl koberec vyčištěn a důkladněji udržován, úspory se i přesto ukázaly jako velmi významné.

Méně hmatatelné výhody

Investice do čištění koberců se může vyplatit mnoha jinými způsoby. Podle ISSA, celosvětové asociace pro úklid, investice do čištění pomáhá v těchto ohledech:

  • snižování absencí ze zdravotních důvodů
  • zlepšení produktivity
  • zlepšení spokojenosti zákazníků

„Čištění koberců pomáhá také minimalizovat nehody způsobené zejména uklouznutím a pádem. Pravidelné “odstraňování zeminy” a jiných nečistot pomůže minimalizovat náklady spojené s hubením škůdců,“ dodává Bigger.

Další ušetřené peníze!

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This