Co je systém barevného kódování?

od | Kvě 10, 2021

Už jste někdy slyšeli o slyšeli o křížové kontaminaci? Křížová kontaminace je jedním z nejvyšších rizik při šíření infekce. Jedná se o přenos škodlivých mikroorganismů (bakterií) z jednoho místa na jiné.

Jaké preventivní opatření zavést a křížové kontaminaci úspěšně předcházet? Barevné kódování.

Britstký institut pro úklid (BICSc) vyvinul a zdokonalil v 90. letech systém barevného kódování jako preventivní opatření před křížovou kontaminací. Co to znamená? Každá pracovní oblast úklidu má přidělen právě 1 ze 4 barvevných kódů (červený, žlutá, zelený, modrá). Tyto barevné kódy se následně přenášejí na všechny úklidové pomůcky a přípravky, aby se zabránilo přenosu bakterií v křížové kontaminaci.

ČERVENÁ – Sanitární oblast

Červená je obecně spojována s nebezpečím. Červený kód byl tedy přidělen například toaletním mísám, pisoárům, bidetům ale také veškeré příslušenství v kojících a přebalovacích místnostech. Tyto oblasti jsou totiž považovány za oblasti s vysokým rizikem bakteriální kontaminace.

 

 

 

ŽLUTÁ – Umývárenská oblast

Žlutý kód je spojen s umývárenskou oblastí. Žlutá barva patří ke všem ostatním povrchům toalet, umyvadel, zrcadel, skříní či kachlových stěn, skel nebo kovům.

Dva různé barevné kódy pro vysoce rizikové oblasti jako jsou toalety zajišťují, že se nepoužívají stejné úklidové pomůcky například na toaletní sedadla a vodovodní baterie.

 

 

 

ZELENÁ – Kuchyňská oblast

Zelená barva byla dle BICSc přiřazena kuchyňské oblasti. Do této barvy tedy spadají kuchyně a bary atp. Vystavení ostatních povrchů kontaminaci například tepelně neupraveným masem představuje vysoké riziko z hlediska křížové kontaminace.

 

 

 

MODRÁ – Generální oblast

Modrá barva v úklidu značí oblast s nížším rizikem bakteriální kontaminace než v jiných oblastech. Patří mezi ně například povrchy v kancelářích (pracovní desky, skříňky atd.), recepce, obývací pokoje, šatny či ložnice. Modře označené úklidové pomůcky lze použít na širší škálu povrchů.

 

 

Systém barevného kódování a jeho dodržování je samozřejmostí pro vysoké hygienické standardy. V neposlední řadě je velkou výhodou možnost vizuální kontroly – pokud přijde paní na úklid utírat kuchyňskou linku s červeným hadrem,  někde se stala chyba!

 

 

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This